Rys historyczny parafii

 

p.w.  Św.  Jana  Chrzciciela

 

w   Zbroszy   Dużej  

 

„ Nie bój się! Chrystus zwyciężył świat! Zwyciężył i zwycięża, w człowieku i poprzez człowieka”.

(Jan Paweł II)

 

Przez stulecia mieszkańcy Zbroszy Dużej należeli do parafii Jasieniec. W 1957 roku postanowili zbudować kaplicę. W porozumieniu z proboszczem ks. Władysławem Wojewodą zgromadzili fundusze. Jednak milicja zarekwirowała zakupione drewno i wszczęła prześladowania rolników angażujących się w budowę świątyni. Szczególną uwagę władze komunistyczne zwróciły na wikariusza jasienieckiego - ks. Czesława Sadłowskiego, który w 1967 roku zamieszkał w oddalonej od Jasieńca wiosce z misją poprowadzenia duszpasterstwa wśród tych, których życie realizowało się w duchu wiary. Wikariusz ks. Czesław w wydzierżawionym budynku gospodarczym urządził salę katechetyczną i kaplicę. Kuria Metropolitarna Warszawska zezwoliła na odprawianie w niej Mszy świętych i 10 marca 1969 roku duszpasterz odprawił pierwszą w Zbroszy Dużej Ofiarę  Eucharystyczną. Dwa dni później komunistyczna administracja budowlana dokonała inspekcji, zakazując użytkowania kaplicy i zobowiązując milicję do dopilnowania zakazu. Parafianie, nie zwa-żając na represje i przesłuchania, nadal gromadzili się na nabożeństwach. Duszpasterz prześlado-wany i nękany, trwał...

 

    Dnia 16 maja 1969 roku biskup Jerzy Modzelewski wydał dekret zezwalający na udzielanie w kaplicy zbroszańskiej wszelkich posług duszpasterskich, a 24 maja tegoż roku, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński poświęcił kaplicę p.w. św. Jana Chrzciciela, który jak głos wołającego... rozpoczął publiczne nauczanie o nadchodzącym Królestwie Bożym i zapowiadał bliskie przyjście Mesjasza.  Chociaż 4 lipca w 1969 roku milicja i bezpieka przeprowadziły akcję zamknięcia kaplicy, uwięzienia Najświętszego Sakramentu i zniszczenia mienia, a księdza sąd skazał na karę więzienia, kaplica zapowiadała czas prostowania dróg Pana.

      

    W 1972 roku komunistyczne władze w końcu zezwoliły na budowę świątyni i zbiórkę potrzebnych funduszy, w którą włączyli się parafianie, archidiecezja i Polonia. Kościół zaprojektowany przez architekta prof. Stanisława Marzyńskiego i konstruktora inż. Piotra Chomczyka został poświęcony 17 sierpnia 1974 roku przez  Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego wraz z bp. Jerzym Modzelewskim.

 

Parafia została erygowana dnia 14 grudnia 1974 roku.

Dzięki determinacji parafian, dziś wierni gromadzą się w jednonawowej przestronnej świątyni. Z

wiszącego w prezbiterium, nad tabernakulum, krzyża modlitw wysłuchuje umęczony Chrystus,

któremu towarzyszą Matka Boża i św. Jan Chrzciciel.

 

Na modlitwę zaprasza głos wiszących w dzwonnicy dzwonów o imionach: „Jan Paweł", „Jan  

Chrzciciel" oraz „Maryja".